دوشنبه 25 آذر 1398 ساعت 07:08  

عضو شورای ملی زعفران خبر داد: افزایش 16 درصدی صادرات زعفران / امارات بزرگترین خریدار طلای سرخ ایران

امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 

علی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بابیان اینکه طی این مدت 89 تن و 178 کیلوگرم زعفران به کشور‌های مختلف صادر شده است اظهار کرد: 6.3 درصد صادرات زعفران در بسته‌های 10 گرم، 90.9 درصد در بسته‌بندی‌های 10 تا 30 گرمی و 2.8 درصدی در بسته‌بندی‌های بیش از 30 گرمی بود.
وی گفت: این گونه صادرات پس از تعرفه‌گذاری‌های جدید سازمان توسعه تجارت برای صادرات زعفران ایجاد شده است.
حسینی با بیان این‌که براساس تعرفه‌گذاری‌های جدید تنها بسته‌بندی‌های 10 تا 30گرمی، بسته‌بندی تلقی می‌شود تاکید کرد: در صادرات زعفران آنچه سبب حفظ نام و برندایرانی می‌شود، بسته‌بندی‌های کمتر از 10 گرم است.
عضو شورای ملی زعفران با بیان این‌که حدود 300 تن زعفران در جهان مبادله و مصرف می‌شود گفت: ترویج بسته‌بندی‌های کوچک در صادرات زعفران نه تنها ارزش افزوده بیشتریبرای کشور خواهد داشت بلکه باعث اشتغال‌زایی و برند‌سازی بیشتر می‌شود.
وی درباره‌ی شرکای تجاری ایران در بازار تجاری عنوان کرد: امارات، اسپانیا و چینبه ترتیب سه خریدار اول زعفران ایران بوده که حدود 70 درصد از این محصول را می‌خرنداما آن‌ها عمدتا خواهان بسته‌بندی‌های کوچک هستند.
به گفته‌ی حسینی هند، آمریکا و اروپا از عمده‌ترین مصرف‌کنندگان زعفران در جهان هستند.
نایب رییس انجمن تولید‌کنندگان و صادرکنندگان زعفران خراسان جنوبی گفت: براساس بخش‌نامه‌ای که آذرماه امسال صادر شد، صادرکنندگان باید به یکی از چهار طریق تعیین شده، ارز صادراتی خود را به اتاق مبادلات ارزی تحویل دهند که سبب شده مشکلاتی برای صادر‌کنندگان زعفران به وجود آید.
وی ادامه داد: در شرایطی‌که علی‌رغم افزایش نرخ ارز، صادرات زعفران می‌توانست رونق بیش‌تری داشته باشد، در چند ماهه‌ی اخیر نرخ پایه‌ی فروش زعفران در بازارهای جهانی 50 درصد کاهش یافته است درصورتیکه نرخ تعیین‌شده در گمرک جمهوری اسلامی ایران برای صادرات زعفران برابر با نرخ سال گذشته است.
عضو شورای ملی زعفران افزود: در سال جاری با توجه به شرایط به وجود آمدهپیش‌بینی می‌شد صادرات زعفران به حدود 200 تن برسد اما در دو ماهه‌ی اخیر صادرات زعفران حدود 30 درصد کاهش یافته است که این امر ناشی از تعیین تعرفه‌گذاری‌های جدیدبرای صادرات زعفران در بسته‌بندی‌های مختلف است.
حسینی عنوان کرد: ایران با تامین بیش از 90 درصد نیاز زعفران کشور‌های جهان،عمده ‌ترین تولید‌کننده این محصول است درصورتی که برخی سیاست‌گذاری‌ها سبب کاهش رونق بازار زعفران در جهان می‌شود.
وی ضمن هشدار نسبت به از دست دادن بازار‌های جهانی در برابر رقبا گفت:محدودیت‌های اخیر در صادرات زعفران در حالی ایجاد شده که کشور‌های رقیب دائما درحال رشد هستند.
عضو شورای ملی زعفران افزود: در حال حاضر یونان با تولید هشت تن، مراکش با تولید 3.5 تا 5 تن، افغانستان با تولید بیش از سه تن، اسپانیا با تولید حدود یک تن درکنار دیگر کشور‌ها مانند آذربایجان، ایتالیا، فرانسه و ترکیه از جمله تولید‌کنندگان زعفران و رقبای ایران در بازارهای جهانی هستند که دائما در حال افزایش سطح زیرکشت ومیزان تولید این محصول با ارزش هستند.
حسینی با بیان این‌که افغانستان به سرعت در حال جایگزینی زعفران با خشخاش درمزارع کشاورزی خود است گفت: استراتژی تولید زعفران در افغانستان توسط یکی ازدانشگاه‌های آمریکا برای این کشور نوشته شده و آمریکا با مصرف 45 تا 50 تن زعفران در سال می‌تواند عمده‌ترین شریک تجاری این کشور باشد.
منبع : شبكه خبري ايسنا- 1391/10/30