چهارشنبه 02 بهمن 1398 ساعت 01:18  

ایران پر مصرف ترین کشور در زعفران،ولی آفریقا...!!!!

امتیاز کاربر: / 0
بدخوب 


42069.jpg

ایران با مصرف سرانه حدود نیم گرم زعفران در سال پرمصرف‌ترین کشور در جهان است اما در این میان مردم برخی کشورهای آفریقایی مانند غنا هیچ شناختی از این محصول ندارند.

 

علی حسینی - عضو شورای ملی زعفران - در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: سالانه حدود 300 تن زعفران در جهان مصرف می‌شود که ایران با حدود 75 میلیون نفر جمعیت و مصرف سالانه حدود 40 تن، پرمصرف‌ترین کشور در جهان به شمار می‌رود.

 

وی افزود: در میان 40 تا 50 کشور مصرف‌کننده‌ زعفران، آمریکا با مصرف حدود 50 تن یکی از عمده متقاضیان و کشور‌های پرمصرف زعفران است.

 

عضو شورای ملی زعفران اظهار کرد: از سال‌های گذشته تاکنون به دلیل مشکلاتی ازجمله‌ تحریم، بازار مصرف زعفران آمریکا از دسترس ایران خارج شده و غالبا زعفران‌های ایرانی از طریق بازار‌های اسپانیا و ایتالیا به این کشور می‌رسد. همچنین سالانه حجم محدودی از زعفران تولید‌ شده در کشورهای هند و یونان از سوی تاجران آمریکایی خریداری می‌شود.

 

حسینی گفت: مصرف‌کنندگان زعفران در جهان عمدتا کشور‌های ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، آلمان، کانادا، استرالیا و در قاره آسیا و خاورمیانه نیز عمده کشور‌های مصرف‌کننده این محصول عربستان، امارات، بحرین، کویت، اردن و عمان هستند.

 

وی خاطر نشان کرد: در سال‌های گذشته ایران با مصرف سرانه‌ حدود یک گرم رتبه نخست را در میان کشور‌های مصرف‌کننده این محصول با ارزش اقتصادی از آن خود کرده بود که از دهه‌ی 80 تاکنون به دلیل برخی مشکلات میزان مصرف سرانه زعفران در کشور به حدود نیم گرم کاهش یافته که البته هنوز ایران پرمصرف‌ترین کشور زعفران است.

 

عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: پس از ایران، آمریکا با مصرف سالانه 50 تن زعفران در رتبه‌ی دوم قرار دارد اما کشور‌های عربی و آفریقایی همچون مصر سهم بسیار کمی در بازار مصرف زعفران دارند.

 

به گفته حسینی کشور‌های آفریقایی مانند غنا نه تنها در بازار مصرف زعفران هیچ سهمی ندارند بلکه طلای سرخ را نمی‌شناسند.

منبع :ایسنا